logo

image

Dzisiaj jest: 27 lipca 2016 r.

KALENDARIUM calendar

TU JESTEŚ: Strona główna / Metodyk podpowiada / Jak mam pomóc swojemu dziecku w nauce języka ...

Jak mam pomóc swojemu dziecku w nauce języka obcego? Przecież nie znam tego języka.

To pytanie często zadają nam rodzice - postaramy się, chociaż w części, na nie teraz odpowiedzieć.
Rodzice nie znając języka, którego dziecko zaczyna się uczyć, często pozostawiają je samemu sobie, zakładając, że niewiele mogą pomóc. Nic bardziej mylnego!

Wystarczy dodać zabawę z językiem obcym do codziennych domowych zajęć. Można wspólnie z dzieckiem stworzyć schematy zachowań sprzyjających nauce, np. wypracować nawyk wieczornego słuchania nagrań, asystować dziecku podczas odrabiania pracy domowej itp.
 
Tak więc, drogi Rodzicu pamiętaj:


Bądź obecny
Bądź stałym towarzyszem dziecka. Dziecko nie oczekuje od Ciebie znajomości języka. Dziecko oczekuje Twojej obecności, kiedy "zajmuje się językiem angielskim, niemieckim czy hiszpańskim". Praca na lekcji z nauczycielem przygotowuje je do samodzielności i radzenia sobie z dodatkowymi zadaniami. Dziecko zna już podstawowe słownictwo z danej lekcji, rozpoznaje postacie i rysunki z podręcznika, potrafi nazwać bohaterów historyjki, pamięta melodię piosenki. Rola rodziców polega zatem na bardzo subtelnym motywowaniu dziecka do używania języka obcego.
Twoja obecność i zainteresowanie wpływa pozytywnie na samopoczucie dziecka, na kształtowanie jego samooceny i motywacji. Upewnia dziecko w przeświadczeniu, że nauka języka jest ważna, i że obie strony czerpią z niej przyjemność.
Dziecko samo dla siebie jest ekspertem w kwestiach językowych. Ty masz być po prostu obecny.


Pomagaj dziecku w zbieraniu potrzebnych materiałów
Zapytaj, jakie materiały będą dziecku potrzebne na kolejną lekcję w szkole. Pomóż mu znaleźć, np.: kolorowe magazyny z ilustracjami do wycięcia, wybierz zdjęcia z rodzinnego albumu itp.


Baw się z dzieckiem "po angielsku"
Pomóż dziecku w wyszukiwaniu angielskich słów w domowym otoczeniu: napisów na sprzęcie radiowo-telewizyjnym (np.: play, rewind, pause, stop, off, on), na metkach na ubraniach (made in Poland, wash), napisów na koszulkach, przyborach szkolnych itp.
Zbierajcie opakowania po produktach spożywczych i gospodarstwa domowego, na których figurują angielskie nazwy i napisy (tea, coffee, chocolate). Zróbcie domową wystawę, po której dziecko będzie Cię oprowadzać i nazywać eksponaty.
Wypiszcie na karteczkach np. nazwy rzeczy, które następnie rozwieście po całym pokoju lub mieszkaniu i bawcie się np. w zgaduj- zgadulę lub inne gry, które często zaproponuje samo dziecko.
Pozwólcie swojemu dziecku "być nauczycielem" - niech stara się skutecznie nauczyć mamę lub tatę poznanych na lekcji słów i zwrotów, rymowanek, piosenek, czy wierszyków. To jest oczywiście tylko kilka pomysłów, z których można skorzystać spędzając wspólnie z dzieckiem czas w domu.


Podnoś motywację dziecka
Pomagaj, chwal, zachęcaj. Tak, jak nigdy nie ma za dużo języka obcego podczas zajęć, tak nie ma za dużo pochwał.


Bądź w kontakcie z nauczycielem języka obcego w szkole
Systematycznie pytaj nauczyciela o postępy dziecka. Traktuj go jak partnera, który troszczy się o postępy Twojego dziecka w nauce na równi z Tobą.


2011-01-03

« Powrót

ANGIELSKI SZKOLENIA DLA FIRM niemiecki PROMOCJE JĘZYKOWE Francuski PROGRAMY UNIJNE E-LEARNING ZAUŁEK CZYTELNIKA Kursy wakacyjne NATIVE SPEAKER