Szkoła Języków Obcych Bacalarus| ul. Jutrzenki 3, 22-400 Zamość| 846 391 516 790 747 373 | sekretariat@bacalarus.pl | Pon, Śr - Pt 10:00 - 18:00, Wt 11:00 - 18:00| FB YT

Czym i dla kogo jest debata Bacalarusa?

Jeśli lubisz wyzwania, znasz dobrze język angielski albo po prostu chcesz się sprawdzić – to debata Bacalarusa jest zdecydowanie dla Ciebie.

Debata to merytoryczna dyskusja nad różnymi tematami, która ma określoną formę. Ważna jest w niej sztuka argumentacji, umiejętność poprawnego wysławiania się i rzetelne przygotowanie. To okazja do skonfrontowania i poddania ocenie tez na różne tematy – do tej pory podczas debat dyskutowaliśmy na tematy społeczne, kwestie związane z polityką, ekonomiczne, itp.

Dlaczego debata Bacalarusa jest wyjątkowa?

Debata Bacalarusa to okazja do sprawdzenia się w roli dyskutanta – oczywiście na co dzień każdy z nas dyskutuje na różne tematy, jednakże podczas oficjalnych wystąpień mamy narzucone pewne zachowania: sposób wysławiania się, prezentacji argumentów, a także ograniczony czas wypowiedzi. Również sposób zadawania pytań lub zwracania się do siebie ma określoną formę, co wpływa na jakość i poziom dyskusji.

Podczas naszej debaty za każdym razem jest pełno emocji. Aktualne tematy, udział native speakerów i publiczności sprawia, że całe wydarzenie nabiera rumieńców. Debata Bacalarusa to wyjątkowe wydarzenie, które budzi nieustanne zainteresowanie wśród Uczniów.

Jak wygląda debata Bacalarusa?

Debata w całości odbywa się w języku angielskim, a czuwają nad nią nasi native speakerzy – będąc przewodniczącymi drużyn pomagają przygotować się mówcom do swoich wystąpień. Wspierają ich językowo i merytorycznie, dzięki czemu udział w debacie jest dogłębnym przygotowaniem pod przyszłe wystąpienia publiczne – nawet te po angielsku!

Temat debaty wybierają sami uczniowie w drodze głosowania nad wcześniej zgłoszonymi przez siebie propozycjami. Dyskusja nad nim odbywa się przy udziale publiczności, na której siedzą również koledzy i koleżanki uczestników z grupy zajęciowej.

Sędziowie oceniają wystąpienia mówców, którzy są zebrani w drużyny (za i przeciw danej tezie). Podczas dyskusji debatanci zebrani w drużyny zdobywają punkty, a ocenie podlegają m. in.:

merytoryczność wypowiedzi (np. odwołanie się do źródeł, riposty),

technika argumentacji (np. stosowanie figur retorycznych),

forma prezentacji (zachowanie przydzielonej roli),

zachowanie podczas debaty (ubiór, kultura osobista, niestosowanie argumentów ad personam).

Na zakończenie debaty przyznawane są trzy nagrody: od jury dla zwycięskiej drużyny, która obroniła swoją tezę, dla mówcy debaty, którego również wybiera jury oraz nagroda publiczności dla jej zdaniem najlepszego uczestnika debaty.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dlaczego warto wziąć udział?

Sztuka argumentacji to trudna umiejętność, która przydaje się w życiu codziennym: szkole, na studiach, w pracy. Jeśli będziesz umiał/-a merytorycznie omówić jakiś temat i w logiczny sposób przedstawiać swoje racje, to na pewno Twoi rozmówcy to docenią, a Tobie będzie łatwiej wyrażać opinie.

Każdy z nas woli spokojną, wyważoną rozmowę od kłótni. Podczas wymiany zdań na różne tematy ważne jest to, aby umieć przekonać rozmówcę do swoich racji lub chociaż je przybliżyć w taki sposób, aby po zakończonej rozmowie móc podać sobie ręce – nauczysz się tego zgłaszając się do udziału w naszej debacie.

Debata Bacalarusa pomoże Ci oswoić się z wystąpieniami publicznymi, dzięki czemu będziesz mniej, a nawet wcale, denerwować się podczas takich wydarzeń. Prawdą jest, że wystąpienia o takim charakterze wymagają przełamania się, ale z drugiej strony zadaj sobie pytanie: czy chcesz umieć bronić swoich przekonań i swobodnie je wygłaszać? Ile razy zabrakło Ci wiary w siebie podczas dyskusji, bo przeciwnik zdominował rozmowę? Czy chcesz móc bez trudu brać udział w dyskusjach i mieć refleks w udzielaniu ripost?

Mówisz: tak, zdarzyło się tak kilka razy?