Kiedyś
Historia „Bacalarusa” zaczęła się w 1996 roku, kiedy postanowiłam otworzyć z mężem szkołę językową – były to pierwsze lata przemian systemowych w naszym kraju, a także gospodarczych. Miałam już doświadczenie w nauczaniu niemieckiego – ukończyłam germanistykę na KUL-u, udzielałam prywatnych lekcji innym oraz prowadziłam zajęcia grupowe. W tamtych czasach to właśnie niemiecki był w modzie, a nie angielski, co z czasem się zmieniło.
Pierwsze „biuro” znajdowało się w pokoju u jednego z naszych rodziców, a cały Bacalarus liczył raptem… 5 grup. Sukcesy uczniów zachęcały nas do dalszej pracy, aby pewnego dnia otworzyć prawdziwą szkołę, miejsce, w którym byłyby sale do nauki dla dzieci i dorosłych, osobna biblioteczka z książkami i filmami, miła obsługa w sekretariacie, może kawiarenka dla czekających kursantów…
Z biegiem czasu przybywało nam zadowolonych uczniów. Jednak przez kolejne lata marzenia pozostawały marzeniami… aż do jesieni 2010 r. We wrześniu udało nam się otworzyć własną siedzibę przy ulicy Jutrzenki w Zamościu – to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Bacalarusa. Gdyby nie wsparcie rodziny, przyjaciół, a przede wszystkim nasi uczniowie, pewnie nigdy by się to nie udało.
Obecnie
Dzisiaj możemy śmiało mówić o Bacalarusowej rodzinie – mamy prawie 50 lektorów, w tym native speakerów z Wielkiej Brytanii i Kanady. Posiadamy status ośrodka Cambridge Preparation Center, dzięki czemu możemy rzetelnie przygotować naszych uczniów do zdawania certyfikatów językowych uznawanych zagranicą. Uczymy wnuki i dziadków, zabieganych rodziców, przebojowe nastolatki, bankowców, a także samych siebie. Wciąż dowiadujemy się nowych rzeczy i poznajemy nowe metody, aby jak najlepiej przekazać Wam naszą wiedzę. Zmieniają się też możliwości, jak chociażby w przypadku prowadzenia zajęć online. Kiedyś mało kto uważał to za realne, a dzisiaj jest to coraz chętniej wybierany sposób nauki.
Obecnie uczymy 5 języków obcych (angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i francuskiego), a latem organizujemy obozy i półkolonie językowe. Prowadzimy także najdłuższą wymianę szkolną z Niemcami (z Berthold-Gymnasium we Freiburgu), za co p. Marian Manastyrski otrzymał od Prezydenta Federalnego Bundespräsident Frank-Waltera Steinmeiera Krzyż Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec, a także nagrodę Bene Merito – najwyższe odznaczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Zakładając „Bacalarusa” chcieliśmy stworzyć miejsce, dzięki któremu jak najwięcej osób mogłoby uczyć się języków obcych, a tym samym rozwijać swoją pasję i mieć lepsze szanse w życiu. Wiemy, jak znajomość języków obcych jest ważna. Jak to powiedział kiedyś Ludwig Wittgenstein, austriacki filozof: „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata” – dlatego nasze drzwi zawsze są otwarte dla uczniów, aby każdy mógł przekraczać bariery i cieszyć się ze swoich osiągnięć.
Zapraszamy do wspólnej nauki i odkrywania świata z Bacalarusem,
Gabriela i Marian Manastyrscy