Szkoła Języków Obcych Bacalarus| ul. Jutrzenki 3, 22-400 Zamość| 846 391 516 790 747 373 | sekretariat@bacalarus.pl | Pon, Śr - Pt 10:00 - 18:00, Wt 11:00 - 18:00| FB YT

Wymiana polsko-niemiecka

Zamość, Szkoła językowa Bacalarus

Wymiana polsko-niemiecka

Już cztery razy Szkoła Języków Obcych „Bacalarus” we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu zorganizowała wymianę szkolną z Berthold-Gymnasium we Freiburgu, renomowaną szkołą będącą jedną z najstarszych w Europie (www.berthold-gymnasium.de).

 

Przed piętnastu laty Berthold-Gymnasium obchodziło 750 rocznicę swojego istnienia. Do czasów obecnych pozostaje to szkoła łacińska, w której dalej nauczana jest łacina i greka. Jest szkołą znaną nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. Freiburg natomiast jest przepięknym i zabytkowym miastem, położonym w południowo-zachodniej części Niemiec (www.freiburg.de). Jego usytuowanie w górach Schwarzwaldu oraz w niedalekiej odległości od granic ze Szwajcarią i Francją sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna miejscowość pod względem turystycznym.

 

Wymiana polsko-niemiecka szkoły z Zamościa polega na corocznych wyjazdach grupy uczniów ze szkół średnich do Freiburga, a następnie przyjazdu grupy niemieckiej do Polski. Jej głównym celem jest integracja młodzieży oraz poznanie kultury i obyczajów naszych sąsiadów.

 

Założeniem wymiany jest pobyt uczniów w rodzinach swoich partnerów. Uczniowie polscy sami sobie ich wybierają na podstawie nadesłanych przez Niemców charakterystyk. Podczas pobytu w Niemczech realizowany jest specjalnie opracowany program, w którym uczestniczą razem uczniowie polscy i niemieccy. Składają się na niego: zwiedzanie najbliższego regionu oraz wycieczki górskie i turystyczne do Szwajcarii i Francji. Jeden dzień przeznaczony jest na wspólne zajęcia szkolne. Niedziela zarezerwowana jest do dyspozycji rodzin celem bliższego poznania się.

 

Podczas pobytu grupy niemieckich uczniów w Polsce zaplanowane są m.in. całodzienne wycieczki do Lublina, Kazimierza i Nałęczowa z rejsem statkiem po Wiśle oraz 2-dniowa wyprawa po Roztoczu z noclegiem w Krasnobrodzie i spływem kajakowym po Wieprzu. Odbywają się również wspólne zajęcia szkolne.

Wzięcie udziału w wymianie wielu uczniów wspomina potem, jako jedno z najbardziej cennych przeżyć podczas szkoły średniej.